Emre Alettin Keskin “Çocukların soru ve merakları odak alınarak öğrenme nasıl kurgulanır?”

  • egtkonus
  • Şubat 23, 2021
  • Yorum yapılmamış
Şimdi Paylaş
116 Görüntüleme

Konuşmacılarımızdan Hayal Gücü Merkezi Kurucusu Emre Alettin Keskin, sıcak ve keyifli sohbetine Çocukların soru ve merakları odak alınarak öğrenme nasıl kurgulanır ? Sorusunun arkasındaki serüvenini katılımcılarla paylaştı. Çocukların merak haritasını oluştururken kaynağını çocukların merak ettikleri her bir şeyi kendisiyle paylaşarak belirlediğini iletti. Çocukların merak ettikleri sorulardan yola çıkarak okul müfredatını kendi branşı ile ilişkilendirip yeni bir müfredat oluşturmaya karar verip yapılandırdığını ve bir ‘Seyir Defteri’ adı altında çocuk sorularından oluşan bir masal yazmaya başladığını söyledi.

Masal takımları kurduğunu ve akran öğrenmesi ile diğer branşlarla paylaştığını bildirdi. Oluşturduğu seyir defterindeki karakterlerin, yolculuğun tamamen çocuk ürünü olduğunu iletti. Yaptığı çalışmalar sonucunda benzer meraklar ve becerilere sahip insanlar birbirinden haberdar olursa neler olur? Bu soru ile okulun dijital haritasını çıkartıp öğrenciye neler yapabileceğini keşfetmesini sağladığını belirtti. Böylelikle birbirini tanımayan çocukların bir arada çalışabileceğini gördüğünü söyleyerek katılımcıları heyecanlandırdı. Ve çocuklara yeni nesil öğrenme alanı nasıl olmalı sorusunun cevabını çocuklardan alarak onlara bir alan açtığını ve Hayal Gücü Merkezi’nin nasıl ortaya çıktığını bizlerle paylaştı. Hayal Gücü Merkezi’nin kaynağı da içeriği de çocuklardan oluştuğu merak ve beceri temelli olduğunu vurguladı. Emre Alettin Keskin yaptığı 20 dakikalık konuşmada çocukların merak ve becerilerine değer verildiğinde kurulan bağın, öğrenmenin, becerilerin, yapılan çalışmaların ne kadar kıymetli ve özel olduğunu kurduğu merkezle ve yaptığı çalışmalarla katılımcılara ayna tuttu. Topluluğun, bir olabilmenin değerini çok kıymetli çalışmalarını paylaşıp içimizdeki merak ateşini tekrar yaktı.

Çocukların soru ve merakları odak alınarak öğrenme nasıl kurgulanır? Sorusu ile aslında her birimizi Hayal gücü merkezine yönlendirdi..

Hayallerimiz, meraklarımız, becerilerimiz hep bizimle bir olması dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top