Doç. Dr. Olcay Yavuz “Sosyal ve duygusal açıdan güçlü çocuklar yetiştirebilmek”

Şimdi Paylaş
385 Görüntüleme

176. EGT Konuş eğitim konuşmalarında Doç. Dr. Olcay Yavuz Amerika’dan bizlere misafir oldu.

Doç. Dr. Olcay Yavuz kendi tecrübelerinden yola çıkarak verdiği on bireysel örnek ile bizlere sosyal ve duygusal zekanın önemini bir eğitimci olarak açıkladı.

Hayatının en başarılı noktasında vücudunun yarısının yandığını ve orada sosyal ve duygusal olarak güçlü olmasaydı bu kadar başarılı olamayacağını belirtti.

Akademik başarıda sosyal ve duygusal olarak kendini ifade etme becerisi yoksa şayet var olan teorik bilgilerin yeterli olmadığını bu sebeple sosyal ve duygusal zekanın gerekliliğinin önemini iletti.

Boğaziçi Üniversitesi’ni birincilikle bitiren Doç. Dr. Olcay Yavuz üniversitede yaşadığı sıkıntıları dile getirirken başvurduğu yerlerden red aldığını ve sosyal duygusal açıdan kendini güçlendirdiği için yaşadığı zorbalıkların kendisini güçlendirdiğini belirtti.

Evlilik, iş hayatındaki başarı, akademik başarı, sosyal çevredeki ilişkiler kısaca hayatın her alanında mutlak bir başarı istiyorsanız sosyal ve duygusal gelişiminizi sağlamlaştırmanın öneminden bahsetti.

Din, dil, mezhep, ırk vb bizi ötekileştiren her durumda hayatımızda karşımıza çıkacak her zorlukta, gerçek mutluluk ve gerçek başarı sosyal ve duygusal yönden kendini geliştirip büyütebilen bireylerin bu sınavları kolaylıkla geçtiğini ifade etti.

Öz farkındalık, kendimizi ifade etmek, sosyal farkındalık, iletişim becerisi ve veriye dayalı etik karar verme modeli ile sosyal ve duygusal zekanın beş boyutundan bahseden Doç. Dr. Olcay Yavuz çocuklarımıza, öğrencilerimize bu beş boyutu kazandırarak güçlü bir psikolojik yapıya sahip olabileceklerinin önemini belirtti.

Sosyal ve Duygusal gelişim becerilerini nasıl öğretip, geliştirebiliriz sorusu ile katılımcıları düşünüp konuşmaya yönlendiren Doç. Dr. Olcay Yavuz’a keyifli sohbeti için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top