İzbilim Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Yavuz “Sosyal ve duygusal açıdan güçlü çocuklar yetiştirebilmek”

Şimdi Paylaş
204 Görüntüleme

İzbilim Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Yavuz, kendisini öğrenme yoldaşı olarak tanımlayarak konuşmasına etkileyici bir tanım ile başladı.

Sosyal- duygusal gelişimin insanın temel becerileri olduğunu düşündüğünü iletti. İnsanın doğal gelişim sürecine okul çerçevesinde sosyal ve duygusal yönden törpüleyip körelttiğimizi fark ederek bu süreçte neler yapabilirizi düşünmeye başladığını belirtti. Sosyal ve duygusal gelişimlerinin temelinin ailede atıldığını, bu sebeple ailenin de takibinin önemini vurguladı. Okullara, öğretmenlere düşen görev çocukların ailelerine rehberlik etmeleri gerektiğini belirtti. ‘Terbiyeli çocuk’ kavramını açarak katılımcılara farkındalık uyandırdı. Dinleyici olarak bende terbiye kelimesi üzerine tefekkür haline geçtiğimi ifade edebilirim.

Sosyal doğumu katılımcılarla paylaşan Behçet Yavuz, okulun öğrenci üzerindeki öneminden bahsederken sosyal doğumun ilk ailelerde başladığını bu sebeple ailelere  okullar olarak farkındalık kazandırılmasının altını çizdi. Farklı fikirleri ve aydınlatan cümleleri ile yaptığı konuşmada büyük bir farkındalık kazandıran Behçet Yavuz, hem düşündürdü, hem öğretti.

Öğrenme ortamlarının zenginleştirilmesi gerekirken bizler öğrenme ortamlarını yok ettiğimizi iletti. Sosyal gelişim açısından empatinin önemini belirtti. Etik normların önemini de belirten Behçet Yavuz değerli bilgileri ile bizlere rehber oldu.

Çocuğun sosyal ve duygusal gelişiminde okul mu yoksa aile mi daha önemlidir? Sorusu ile konuşmasını tamamlayan Behçet Yavuz hocamıza teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top