Öğretmen, öğrenci koçu Esin Yılmaz “Sosyal ve duygusal açıdan güçlü çocuklar yetiştirebilmek”

Şimdi Paylaş
248 Görüntüleme

Öğretmen, öğrenci koçu Esin Yılmaz, Sosyal ve Duygusal Açıdan güçlü çocuklar yetiştirebilmek için önceliğin esasında bizlerin kendi sosyal ve duygusal gelişimi için gerekli becerileri geliştirip tamamlamamız gerektiğinin öneminden bahsetti.

Tecrübelerinden bahsederken çok soru çözen değil, çok soru soran öğrencinin kazandığını belirtti. Öğrencileri ile olan ilişkisinde onlara, kendilerinin farkında olurlarsa ihtiyaçları olan bilgiye ulaşabileceklerini fark ettirdiğini iletti. Birlikte büyümenin, duyguları ifade etmenin şartları ne olursa olsun kendilerini ifade etme fırsatları verildiğinde öğrenmenin çocuklar üzerinde daha kolay gerçekleştiğini vurguladı. Öğrencilere kendilerini rahat ve güvende hissettikleri ortamların yaratıldığı takdirde eğitim ve öğretimin sosyal ve duygusal açıdan nasıl ilerleyebileceğinden bahsetti. 

Sosyal ve Duygusal Öğrenme becerilerinin bireydeki gelişimini destekleyen özelliklerden bahsederken sosyal ve duygusal öğrenme alanlarını katılımcılarla paylaştı. Ve bu becerilerde akademik hiçbir başarının olmaması dinleyicileri şaşırttı. Derslerde bu becerileri nasıl uyguladığını paylaşarak katılımcılara neler yapabileceklerine dair ufkunu açtı.  Kullandığı yöntemler ve düşünme becerilerinin öğrenci ve öğretmen üzerindeki etkilerini dinlemek katılımcılara feyz oldu.

Öğrencilerinize ya da çocuklarınıza sosyal ve duygusal öğrenme becerilerini kullanabilmek için yarattığınız fırsatlar var mı? 

Sorusu ile katılımcıların deneyimlerini paylaşmalarına imkan verip 20 dakikalık keyifli konuşması sona erdi.

Yazarın sorusu 😊 Mesleğimiz ne olursa olsun. Peki bizler kendimiz için  sosyal ve duygusal gelişimimizde neler yapıyoruz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top