Uzm. Dr. Kerem Dündar ““Beyin ile ilgili öğrenmenin paralelliği nerededir?” “Nasıl bir işleme gücü var?”

  • egtkonus
  • Şubat 23, 2021
  • Yorum yapılmamış
Şimdi Paylaş
134 Görüntüleme

Nöro Sağlık Kurucu Uzm. Dr. Kerem Dündar Beyin ve Öğrenme konulu konuşmasında “Beyin ile ilgili öğrenmenin paralelliği nerededir?” “Nasıl bir işleme gücü var?” Sorularının cevaplarını paylaştı.

Beynin dünyaya ne yapacağını bilmeyerek geldiğini ve öğrenme yolculuğunun dünyaya ilk geldiği anda başladığını belirtti. Göbeklitepe de ilk insan ile bugün doğan bir insan arasında çok anlamlı bir fark olduğunu vurgulamanın uygun olmadığını bu kıyaslamadan ziyade insanlığın kat ettiği yolculuğu tanımlamanın daha kıymetli olduğunu belirtti. Bu yolculuğu ( değişimi) ise eğitim olarak kodladı.  Bizlerin eğitim adı altında aslında çocuklara beyinlerini nasıl kullanacaklarını öğrettiğimizi ve dünyaya gelen bir varlığın beyninin henüz kodlanmış olmadığını vurguladı.

Çocukluk döneminde beynin bile görme korteksinin dahil bu işi nasıl yapacağını bilmediğini ve göre göre yapa yapa öğrendiğini belirterek bizleri etkiledi. Bu örnekle insanın öğrenme mekanizmasının hiç değişmediğini beynin nasıl kullanılırsa o işe yarayacağını belirtti. Bu sebeple bir farkındalığının önemini iletti.

Öğrenme sürecinin uzmanlaşma sürecine nasıl geçtiğinden bahseden Uzm. Dr. Kerem Dündar uzmanlaşmanın öğrenmenin devamı olduğunu yani hayat boyu devam ettiğini belirtti. Ve en etkin döneminin çocukluk dönemine denk geldiğini bildirdi.  Çocuklar belli bir yaştan sonra öğretmenleri ile temas etmeye başladığını ve burada hayatlarına profesyonel bir öğretici yani öğretmen girdiğini ve öğretmenin sorumluluklarının ağırlığını katılımcılara hissettirdi. Öğretmen, öncesinde müfredatta uzman olan öğretmenler iken şu an gelinen noktada öğretmenin kişinin kendi öğretmesine eşlik edilmesi sürecine geçildiğini belirtti.

2015 yılına ait yetkinlikler ile  2020 yetkinliklerini paylaşan Uzm. Dr. Kerem Dündar katılımcıları farklılıklar ile şaşırttı. 2025 ‘in en önemli 10 becerisi paylaşıldı ve konuşmasında katılımcıları paylaşımları ile düşündüren Uzm. Dr. Kerem Dündar, Beynimizin Ne Kadarını Kullanıyoruz sorusu ile konuşmasını tamamladı.

Sahi Beynimizin Ne Kadarını Kullanıyoruz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top